Depresyon Nedir? Depresyonun Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Depresyon insan zihnini ve vücudunu etkilemekte olan medikal bir rahatsızlık durumudur. Ağır depresyon hadiseleri önemli ve ciddi fiziksel ayrıca zihinsel problemlerin gündeme gelmesine sebep olabilir. Birey, günlük aktivitelerini yerine getirirken zorluk çekebilir. Ağır depresyon vakalarının görüldüğü bireyler hayatın hiç yaşamaya değer olmadığı düşüncesine kapılabilir.

Depresyonun belirtileri üzgünlük ve mutsuzluk hissi, çabuk sinirlenme, normal aktivitelere karşı istek azlığı, uykusuzluk veya aşırı uyku problemleri, cinsel istekte azlık, iştahda değişiklikler, yavaşlamış hareketler, kararsızlık, konsantrasyon eksikliği, sürekli olarak ölüm ve intihar düşünme, ağlama nöbetleri ve baş ağrısı ve sırt ağrısı gibi açıklanamayan fiziksel sorunlar olarak ortaya çıkabilir.

Rahatsızlığın sebebi tam anlamıyla bilinmemekle beraber, bazı faktörlerin depresyonu ateşlediği bilinmektedir. Bu faktörler içerisinde biyolojik değişiklikler, sinir taşıyıcılar, hormonlar, genler ve çocukluk travmaları yer almaktadır.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.