Dar pantolonlar kısırlık nedeni

Uzmanlar, sıkı pantolon giyildiğinde, erkek yumurtalıklarının vücuda daha yakın konumda durması sebebiyle ısı artışının oluştuğunu, bu durumun da sperm hücrelerinin hareketliliğine ve sayısına olumsuz yönde ederek kısırlığa neden olabildiğini belirtiyor.
Dar pantolon erkeklerin, sperm hücrelerinin hareketliliğine ve sayısına olumsuz yönde etki ediyor.
Üreme Tıbbı Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Erol Tavmergen, bu yıl Antalya’da ikincisi düzenlenen kongrede yaptığı açıklamada, Türkiye’de evli çiftlerin yaklaşık yüzde 10-15′inin kısırlık sorununa bağlı olarak çocuk sahibi olamadığını söyledi.
Çiftlerin 1 yıl süresince çocuk sahibi olamaması durumunda kısırlığın söz konusu olabildiğini belirten Tavmergen, “Bu süreden sonra kısırlık tetkiklerinin yapılmasında fayda vardır.
Yapılan çalışmalar, kısırlıkların yüzde 40′ının erkek, yüzde 40′ının kadın ve yüzde 20′sinin her ikisini birlikte ilgilendiren nedenlerden kaynaklandığını göstermektedir” diye konuştu.
Kadınlarda görülen kısırlık sorunlarının bir kısmının iltihabi hastalıklardan kaynaklandığını anlatan Tavmergen, “Dış cinsel organlardan başlayan enfeksiyonlar, rahim ağzında görülebilen enfeksiyonlar, rahim iç tabakasındaki bazı sorunlar, geçirilmiş kürtajlara bağlı sorunlar, tüplerin kapalı olması, aşırı zayıflık ya da aşırı kilolu olma gibi gerekçelerle yumurtlama fonksiyonlarının bozulmuş olması gibi durumlar kadında kısırlığa yol açmaktadır” diye konuştu.

Uzmanlar, sıkı pantolon giyildiğinde, erkek yumurtalıklarının vücuda daha yakın konumda durması sebebiyle ısı artışının oluştuğunu, bu durumun da sperm hücrelerinin hareketliliğine ve sayısına olumsuz yönde ederek kısırlığa neden olabildiğini belirtiyor. Dar pantolon erkeklerin, sperm hücrelerinin hareketliliğine ve sayısına olumsuz yönde etki ediyor.Üreme Tıbbı Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Erol Tavmergen, bu yıl Antalya’da ikincisi düzenlenen kongrede yaptığı açıklamada, Türkiye’de evli çiftlerin yaklaşık yüzde 10-15′inin kısırlık sorununa bağlı olarak çocuk sahibi olamadığını söyledi.
Çiftlerin 1 yıl süresince çocuk sahibi olamaması durumunda kısırlığın söz konusu olabildiğini belirten Tavmergen, “Bu süreden sonra kısırlık tetkiklerinin yapılmasında fayda vardır.Yapılan çalışmalar, kısırlıkların yüzde 40′ının erkek, yüzde 40′ının kadın ve yüzde 20′sinin her ikisini birlikte ilgilendiren nedenlerden kaynaklandığını göstermektedir” diye konuştu.Kadınlarda görülen kısırlık sorunlarının bir kısmının iltihabi hastalıklardan kaynaklandığını anlatan Tavmergen, “Dış cinsel organlardan başlayan enfeksiyonlar, rahim ağzında görülebilen enfeksiyonlar, rahim iç tabakasındaki bazı sorunlar, geçirilmiş kürtajlara bağlı sorunlar, tüplerin kapalı olması, aşırı zayıflık ya da aşırı kilolu olma gibi gerekçelerle yumurtlama fonksiyonlarının bozulmuş olması gibi durumlar kadında kısırlığa yol açmaktadır” diye konuştu.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.