Cinsellikle ilgili mitler

Yaşanılan bölge ve eğitim durumu, bir cinsel sorunun oluşmasında ve bu soruna çözüm aramada çok önemli rol oynuyor.
Küçük kasaba ve şehirlerde cinsellikle ilgili sorun yaşayan kişiler gidecek uzman bulamadıkları gibi, çevrelerinin duyacağı korkusuyla var olan uzmanlara da gidemiyor.
Yine bu bölgelerde, gençlerin cinsel yaşama kulaktan dolma ve yanlış bilgilerle başlamaları, gelecekte çok ciddi cinsel sorunlarla karşılaşmalarına neden oluyor.
Tabu ve yanlış inanışlarda, ülkemizde hâlâ cinsel yaşam üzerindeki olumsuz etkilerini sürdürüyor.
Dr. Cenk Kiper, Anadolu’da cinselliği hâlâ 18. yüzyılda yazılan Marifetname’den öğrenmeye çalışanlar olduğunu söylüyor.
Dr. Kiper, “Cinsel ilişki sırasında öpüşenin çocuğu sağır doğar” şeklindeki inanış, günümüzde de varlığını sürdürüyor. Örnekler bununla da sınırlı kalmıyor.
Pazar gecesi kurulan cinsel ilişkinin çocuk için yol kesici olduğu inancı da birçok yerde geçerliliğini koruyor.
Toplum arasında hâlâ yaygın olan diğer mitler ise şöyle sıralanıyor:
– Cinselliği her zaman erkek başlatmalıdır.
– Kadın cinsellik isteyemez.
– Kadının âdet kanı zehirlidir.
– Erkek her cinsel birleşme sırasında eşinin orgazm olmasını sağlamalıdır.
– Erkek her zaman cinsellik yaşamaya hazır olmalıdır.
– Mastürbasyon körlük yapar.

Yaşanılan bölge ve eğitim durumu, bir cinsel sorunun oluşmasında ve bu soruna çözüm aramada çok önemli rol oynuyor.Küçük kasaba ve şehirlerde cinsellikle ilgili sorun yaşayan kişiler gidecek uzman bulamadıkları gibi, çevrelerinin duyacağı korkusuyla var olan uzmanlara da gidemiyor.Yine bu bölgelerde, gençlerin cinsel yaşama kulaktan dolma ve yanlış bilgilerle başlamaları, gelecekte çok ciddi cinsel sorunlarla karşılaşmalarına neden oluyor.Tabu ve yanlış inanışlarda, ülkemizde hâlâ cinsel yaşam üzerindeki olumsuz etkilerini sürdürüyor.Dr. Cenk Kiper, Anadolu’da cinselliği hâlâ 18. yüzyılda yazılan Marifetname’den öğrenmeye çalışanlar olduğunu söylüyor.Dr. Kiper, “Cinsel ilişki sırasında öpüşenin çocuğu sağır doğar” şeklindeki inanış, günümüzde de varlığını sürdürüyor. Örnekler bununla da sınırlı kalmıyor.Pazar gecesi kurulan cinsel ilişkinin çocuk için yol kesici olduğu inancı da birçok yerde geçerliliğini koruyor.
Toplum arasında hâlâ yaygın olan diğer mitler ise şöyle sıralanıyor:- Cinselliği her zaman erkek başlatmalıdır.- Kadın cinsellik isteyemez.- Kadının âdet kanı zehirlidir.- Erkek her cinsel birleşme sırasında eşinin orgazm olmasını sağlamalıdır.- Erkek her zaman cinsellik yaşamaya hazır olmalıdır.- Mastürbasyon körlük yapar.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.