Cinsel soğukluk ve tedavisi

Cinsel soğukluk diğer bir adıyla cinsel isteksizlik çağımızın büyük problemleri arasında yer almaktadır. Cinselliğe karşı soğuk olmanın sebep ve çözümleriyle alakalı uzmanların açıklamasını burada bulabilirsiniz.
Cinsel soğuklukların diğer adı “cinsel istek bozuklukları”dır. Erkeklerde ve kadınlarda cinsel soğukluk iki şekilde ortaya çıkar. Birincisi cinsel istek azlığıdır. Kişide cinsel arzularda, ihtiyaçlarda, fantazilerde azalma vardır, ya da hiç arzu duymamaktadır. İkincisi ise cinsellikten tiksinme ve bu nedenle ilişkiden kaçınmadır. Bu durum kadınlarda çok daha sıktır ve evli çiftlerde en sık ortaya çıkan cinsel işlev bozukluğudur. Sorunun ortaya çıkışı, yetişme tarzı ile çok yakından ilgilidir. Kadın cinselliğinin ayıp, çirkin, günah sayıldığı ve cinsel ilişkinin sadece erkeği doyuma ulaştırmaya yarayan bir kadınlık görevi olduğu bilgisi ile yetiştirilen kadınlarda, cinsel soğukluğu bir rahatsızlık olarak değerlendirmek aslında pek de mümkün değildir. Bazı toplumlarda kadınlarda cinsel isteksizlik oranı %80’e kadar ulaşmaktadır.
Nedenleri
Cinsel soğukluğun birçok ruhsal, bedensel, ilişkisel, toplumsal , çevresel nedeni olabilir. Kadınlardaki en sık nedeni yetişmedeki cinselliğe dair baskı ve beklentilerdir. Ruhsal nedenlerin başında cinsellikle ilgili bilinçdışı korkular gelir. Kronik stres, kaygı ve depresyon hali de cinsel isteksizliğe neden olur. Hormon düzeyi değişmeleri, uzun süre cinsel ilişki olmayışı, kişinin ya da eşinin önemli bir bedensel rahatsızlığı cinsel isteği azaltabilir. Kişinin dış görünümünü ve beden algısını değiştiren ameliyatlar cinsel soğukluğa neden olabilir. Cinsel arzuda azalma bazen de bozulmakta olan bir ilişkinin belirtisi ya da eşe yönelik düşmanca duyguların dolaylı bir ifadesidir. Eşcinsel korkular da cinsel soğukluğun nedeni olabilir.
Ne yapmak gerekir
Sürekli ve düzenli bir ilişkide, eşlerden birinde cinsel soğukluk varsa, öncelikle eşler arasında yakınlık sağlamaya, sorunları çözmeye ve ilişkiyi canlandırmaya çalışmalıdır. Sorun
çözülemiyorsa, eşle birlikte profesyonel psikiyatrik yardım aranması uygun olacaktır. Cinsel ilişkiden tiksinme , iğrenme duygularının ön planda olduğu durumlarda bireysel psikoterapiye öncelik verilir.
Daha fazla bilgi ve hizmet almak için İsteksizliğe neden olabilecek organik durumlar dışlandıktan sonra bir psikiyatri uzmanına başvurmak gerekir.
kaynak:Türkiye Aile Planlaması Derneği

Cinsel soğukluk diğer bir adıyla cinsel isteksizlik çağımızın büyük problemleri arasında yer almaktadır. Cinselliğe karşı soğuk olmanın sebep ve çözümleriyle alakalı uzmanların açıklamasını burada bulabilirsiniz.Cinsel soğuklukların diğer adı “cinsel istek bozuklukları”dır. Erkeklerde ve kadınlarda cinsel soğukluk iki şekilde ortaya çıkar. Birincisi cinsel istek azlığıdır. Kişide cinsel arzularda, ihtiyaçlarda, fantazilerde azalma vardır, ya da hiç arzu duymamaktadır. İkincisi ise cinsellikten tiksinme ve bu nedenle ilişkiden kaçınmadır. Bu durum kadınlarda çok daha sıktır ve evli çiftlerde en sık ortaya çıkan cinsel işlev bozukluğudur. Sorunun ortaya çıkışı, yetişme tarzı ile çok yakından ilgilidir. Kadın cinselliğinin ayıp, çirkin, günah sayıldığı ve cinsel ilişkinin sadece erkeği doyuma ulaştırmaya yarayan bir kadınlık görevi olduğu bilgisi ile yetiştirilen kadınlarda, cinsel soğukluğu bir rahatsızlık olarak değerlendirmek aslında pek de mümkün değildir. Bazı toplumlarda kadınlarda cinsel isteksizlik oranı %80’e kadar ulaşmaktadır.NedenleriCinsel soğukluğun birçok ruhsal, bedensel, ilişkisel, toplumsal , çevresel nedeni olabilir. Kadınlardaki en sık nedeni yetişmedeki cinselliğe dair baskı ve beklentilerdir. Ruhsal nedenlerin başında cinsellikle ilgili bilinçdışı korkular gelir. Kronik stres, kaygı ve depresyon hali de cinsel isteksizliğe neden olur. Hormon düzeyi değişmeleri, uzun süre cinsel ilişki olmayışı, kişinin ya da eşinin önemli bir bedensel rahatsızlığı cinsel isteği azaltabilir. Kişinin dış görünümünü ve beden algısını değiştiren ameliyatlar cinsel soğukluğa neden olabilir. Cinsel arzuda azalma bazen de bozulmakta olan bir ilişkinin belirtisi ya da eşe yönelik düşmanca duyguların dolaylı bir ifadesidir. Eşcinsel korkular da cinsel soğukluğun nedeni olabilir.
Ne yapmak gerekirSürekli ve düzenli bir ilişkide, eşlerden birinde cinsel soğukluk varsa, öncelikle eşler arasında yakınlık sağlamaya, sorunları çözmeye ve ilişkiyi canlandırmaya çalışmalıdır. Sorunçözülemiyorsa, eşle birlikte profesyonel psikiyatrik yardım aranması uygun olacaktır. Cinsel ilişkiden tiksinme , iğrenme duygularının ön planda olduğu durumlarda bireysel psikoterapiye öncelik verilir.Daha fazla bilgi ve hizmet almak için İsteksizliğe neden olabilecek organik durumlar dışlandıktan sonra bir psikiyatri uzmanına başvurmak gerekir.kaynak:Türkiye Aile Planlaması Derneği

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.