Cinsel kimlik bozukluğu

Cinsel kimlik bozukluğu diğer bir adıyla ” Transseksüalite ” cinsel hastalıklar arasında yer almaktadır. Transseksüalite’nin nasıl başladığı ve nasıl tedavi edilebileceği hakkında bilinmesi gereken bilgileri uzmanlar açıkladı.
“Cinsiyet  bacakların, cinsel kimlik ise kulakların arasındadır.”Bu bakış açısıyla, cinsiyet kadın ve erkek kategorilerinin biyolojik olarak belirlenmesini tanımlar.Öte yandan cinsel kimlik bilişsel, duygusal, kültürel yönleri olan sosyal olarak yapılandırılmış roldür. İlk ayda embriyolar arasında kadın ya da erkeğe doğru gelişeceğini gösteren herhangi bir fark tespit etmek mümkün olmadığından erken embriyo cinsiyet bakımından ayrışmamış olarak tanımlanır.Bir dizi kompleks değişim sonucu    Y kromozomunun varlığına veya yokluğuna bağlı olarak bazı insanlar erkeğe diğerleri kadına dönüşürler.
Tipik olarak bir kişinin cinsiyetini anlamak göreceli olarak kolaydır.Bir kişinin cinsel kimliğini anlamak ise daha karmaşıktır.Cinsel kimlik kişinin kadın ya da erkek olusunun içsel olarak hissedilmesidir. Cinsel rol ise  kişinin diğerlerine gösterdiği kadın ya da erkek oluşun toplumsal imgesidir.Bütün bu karmaşıklığa rağmen insanları sınırlı kategoriler içerisine sıkıştırmaya zorlayan şiddetli bir toplumsal baskı vardır.
Doğum öncesi dönemde olan hormonsal değişiklikler hem testisleri hem de yumurtalıkları olan bireyleri meydana getirebilir.Biyolojik olarak söylersek kadın ve erkek olmanın yani sıra interseks diye adlandırılan ne kadın ne de erkek olan ancak her iki cinsiyetin de özelliklerini taşıyan bir grup vardır.
Cinsel Kimlik Bozukluğu
Karşı (diğer) cinsiyette olduğuna dair hissedilen güçlü ve kalıcı istektir.Başka bir deyişle kadının kendisini erkek veya erkeğin kendisini kadın gibi görmesidir.
Cinsel kimlik bozukluğu olan erkek çocuklar geleneksel kadın aktiviteleriyle ilgili olup kız giysileri giymek isteyebilirler. Cinsel kimlik bozukluğu olan kız çocuklar kadınsı giyinmeye karsı olumsuz tavır gösterebilirler ve oyun arkadaşı olarak erkek çocukları tercih ederler.Erişkinler de ise diğer cinsiyetin bir üyesi olarak yaşama isteği vardır.Diğer cinsiyetin toplumdaki rolünü benimseyip böyle yasayabilirler ya da  ameliyat ve hormon tedavisiyle diğer cinsiyetin görünümünü kazanabilirler.
Cinsel kimlik bozukluğu veya kimlik bunalımı tanısı koyarken belirtilerin normal homoseksüel yönelimin dışavurumu olabileceği unutulmamalıdır.Özellikle çocuklarda, homoseksüel olabilecek bireylerde psikiyatrik bir tanı olan cinsel kimlik bozukluğu tanısı koymak yanlış ve etiğe aykırı olacaktır.
Transseksüalite
Transseksüel yanlış bedende doğduğuna inanan, cinsel kimlik bozukluğu olan kişidir.Böyle kişilerin  cinsel anatomileriyle ilgili olarak derin ve uzun sureli bir uzlaşmazlıkları vardır..
Bazı transseksüeller hiçbir zaman güçlü cinsel duyguları olmadıklarını bildirirler. Bazıları ise kendi anatomik cinsiyetinde olan kişilerden cinsel olarak etkilendiğini söylerken kendilerini homoseksüel olarak adlandırmazlar. Onların bakış acısına göre sevgilileri öbür cinsiyettendir. Diğer bir kısım ise anatomik olarak diğer cinsten olan kişilerden cinsel olarak etkilenirler.Ancak hepsinin ortak özelliği var olan cinsel organlardan kurtulup  diğer cinsiyetin bir üyesi olarak yaşama isteğidir.
Transseksüalite eşcinsel yönelimle karıştırılmamalıdır. Eşcinseller (gey ve lezbiyenler) cinsel olarak kendi cinsiyetinde kişilerden etkilenirler.Gey bir erkek sevgili olarak bir erkeği  ve lezbiyen bir kadın sevgili olarak bir  kadını arzular.Gey ve lezbiyenlerin cinsel kimlikleri anatomik cinsiyetleriyle uyumludur ve yanlış bedende doğduklarını düşünmezler. Cinsel organlarından kurtulmak gibi bir düşünceleri yoktur.
Transseksüeller ise erken çocukluk  dönemlerinde genellikle diğer cinsiyetin oyunlarını ve giyinme şeklini tercih ederler.Çoğu kendini bildi bileli diğer cinsiyete ait olduğunu hissettiğini söyler.Yalnızca çok azı  ergenlik dönemine kadar transseksüel olduğunu fark etmeden gelir. Erkek transseksüeller çocukken sert erkek oyunlarından hoşlanmadıklarını, bebeklerle oynamayı ve süslü elbiseler giymeyi sevdiklerini söylerler.Kadın transseksüeller ise genellikle elbise giymekten  hoşlanmadıklarını, erkeksi davranışları olduğunu ve çoğunlukla erkek oyunları oynadıklarını ve oyun arkadaşı olarak erkekleri tercih ettiklerini bildirirler.
Ergenliğe geçiş transseksüeller için özellikle zor bir dönemdir.Yaşadıkları bedensel değişim vücutlarından duydukları rahatsızlığı arttırır.Kadın transseksüeller memelerinin büyümesinden ve adet görmekten nefret ederler.Memelerini bağlayarak veya bol giysiler giyerek saklamaya çalışırlar.Bazıları ise ameliyatla memelerini aldırır.

Cinsel kimlik bozukluğu diğer bir adıyla ” Transseksüalite ” cinsel hastalıklar arasında yer almaktadır. Transseksüalite’nin nasıl başladığı ve nasıl tedavi edilebileceği hakkında bilinmesi gereken bilgileri uzmanlar açıkladı.“Cinsiyet  bacakların, cinsel kimlik ise kulakların arasındadır.”Bu bakış açısıyla, cinsiyet kadın ve erkek kategorilerinin biyolojik olarak belirlenmesini tanımlar.Öte yandan cinsel kimlik bilişsel, duygusal, kültürel yönleri olan sosyal olarak yapılandırılmış roldür. İlk ayda embriyolar arasında kadın ya da erkeğe doğru gelişeceğini gösteren herhangi bir fark tespit etmek mümkün olmadığından erken embriyo cinsiyet bakımından ayrışmamış olarak tanımlanır.Bir dizi kompleks değişim sonucu    Y kromozomunun varlığına veya yokluğuna bağlı olarak bazı insanlar erkeğe diğerleri kadına dönüşürler.Tipik olarak bir kişinin cinsiyetini anlamak göreceli olarak kolaydır.Bir kişinin cinsel kimliğini anlamak ise daha karmaşıktır.Cinsel kimlik kişinin kadın ya da erkek olusunun içsel olarak hissedilmesidir. Cinsel rol ise  kişinin diğerlerine gösterdiği kadın ya da erkek oluşun toplumsal imgesidir.Bütün bu karmaşıklığa rağmen insanları sınırlı kategoriler içerisine sıkıştırmaya zorlayan şiddetli bir toplumsal baskı vardır.Doğum öncesi dönemde olan hormonsal değişiklikler hem testisleri hem de yumurtalıkları olan bireyleri meydana getirebilir.Biyolojik olarak söylersek kadın ve erkek olmanın yani sıra interseks diye adlandırılan ne kadın ne de erkek olan ancak her iki cinsiyetin de özelliklerini taşıyan bir grup vardır.Cinsel Kimlik BozukluğuKarşı (diğer) cinsiyette olduğuna dair hissedilen güçlü ve kalıcı istektir.Başka bir deyişle kadının kendisini erkek veya erkeğin kendisini kadın gibi görmesidir.Cinsel kimlik bozukluğu olan erkek çocuklar geleneksel kadın aktiviteleriyle ilgili olup kız giysileri giymek isteyebilirler. Cinsel kimlik bozukluğu olan kız çocuklar kadınsı giyinmeye karsı olumsuz tavır gösterebilirler ve oyun arkadaşı olarak erkek çocukları tercih ederler.Erişkinler de ise diğer cinsiyetin bir üyesi olarak yaşama isteği vardır.Diğer cinsiyetin toplumdaki rolünü benimseyip böyle yasayabilirler ya da  ameliyat ve hormon tedavisiyle diğer cinsiyetin görünümünü kazanabilirler.
Cinsel kimlik bozukluğu veya kimlik bunalımı tanısı koyarken belirtilerin normal homoseksüel yönelimin dışavurumu olabileceği unutulmamalıdır.Özellikle çocuklarda, homoseksüel olabilecek bireylerde psikiyatrik bir tanı olan cinsel kimlik bozukluğu tanısı koymak yanlış ve etiğe aykırı olacaktır.TransseksüaliteTransseksüel yanlış bedende doğduğuna inanan, cinsel kimlik bozukluğu olan kişidir.Böyle kişilerin  cinsel anatomileriyle ilgili olarak derin ve uzun sureli bir uzlaşmazlıkları vardır..Bazı transseksüeller hiçbir zaman güçlü cinsel duyguları olmadıklarını bildirirler. Bazıları ise kendi anatomik cinsiyetinde olan kişilerden cinsel olarak etkilendiğini söylerken kendilerini homoseksüel olarak adlandırmazlar. Onların bakış acısına göre sevgilileri öbür cinsiyettendir. Diğer bir kısım ise anatomik olarak diğer cinsten olan kişilerden cinsel olarak etkilenirler.Ancak hepsinin ortak özelliği var olan cinsel organlardan kurtulup  diğer cinsiyetin bir üyesi olarak yaşama isteğidir.Transseksüalite eşcinsel yönelimle karıştırılmamalıdır. Eşcinseller (gey ve lezbiyenler) cinsel olarak kendi cinsiyetinde kişilerden etkilenirler.Gey bir erkek sevgili olarak bir erkeği  ve lezbiyen bir kadın sevgili olarak bir  kadını arzular.Gey ve lezbiyenlerin cinsel kimlikleri anatomik cinsiyetleriyle uyumludur ve yanlış bedende doğduklarını düşünmezler. Cinsel organlarından kurtulmak gibi bir düşünceleri yoktur.Transseksüeller ise erken çocukluk  dönemlerinde genellikle diğer cinsiyetin oyunlarını ve giyinme şeklini tercih ederler.Çoğu kendini bildi bileli diğer cinsiyete ait olduğunu hissettiğini söyler.Yalnızca çok azı  ergenlik dönemine kadar transseksüel olduğunu fark etmeden gelir. Erkek transseksüeller çocukken sert erkek oyunlarından hoşlanmadıklarını, bebeklerle oynamayı ve süslü elbiseler giymeyi sevdiklerini söylerler.Kadın transseksüeller ise genellikle elbise giymekten  hoşlanmadıklarını, erkeksi davranışları olduğunu ve çoğunlukla erkek oyunları oynadıklarını ve oyun arkadaşı olarak erkekleri tercih ettiklerini bildirirler.Ergenliğe geçiş transseksüeller için özellikle zor bir dönemdir.Yaşadıkları bedensel değişim vücutlarından duydukları rahatsızlığı arttırır.Kadın transseksüeller memelerinin büyümesinden ve adet görmekten nefret ederler.Memelerini bağlayarak veya bol giysiler giyerek saklamaya çalışırlar.Bazıları ise ameliyatla memelerini aldırır.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.