Cinsel isteksizliğin tedavisi

Orgazm sırasında beyinde neler olduğunun ilk defa görsel olarak incelendiği araştırmada oldukça ilginç bulgu ve sonuçlara ulaşıldı. Bu bulgular ile cinsel isteksizliğin de tedavi edilebileceği belirtiliyor.
ABD’de bulunan Rutgers Üniversitesi’ndeki araştırmada, bir kadının orgazm sırasında beyninde gerçekleşen aktiviteler ilk kez görsel olarak incelendi. Tıp dünyasında büyük ses getiren araştırma için bilim insanları, gönüllü kadınlardan MRI görütünleme cihazının içine girerek kendi kendilerine orgazm olmalarını istedi. Beynin ‘o an’daki hali, saniye saniye kaydedildi.
Ortazm esnasında 30 nokta uyarılıyor
Araştırmada orgazma ulaşmak üzere olan kadınların sinir sisteminin, acı hissetmeyecek kadar hissizleştiği belirlendi. Bilim insanları; orgazm sırasında duygu, zevk, tatmin ve hafıza bölümleri de dahil olmak üzere kadınların beynindeki 30 noktanın uyarıldığını ortaya çıkardı.
Tıp dünyasında büyük yankı uyandıran araştırma için uzmanlar, 8 gönüllü kadından MRI görüntüleme cihazının içine girerek kendi kendilerine orgazm olmalarını istedi. Bu sırada her iki saniyede bir çekilen beyin taramalarında, orgazma ulaşmadan 2 dakika önce, beynin ödül mekanizmasının aktif hale geldiği belirlendi.
Duygu kontrol merkezi
Orgazma ulaşmadan saniyeler önce ise beyindeki duyu korteksinin hareketlendiği; orgazm başladıktan sonra da duyguları kontrol eden sigulat korteksi ve ‘insula’nın devreye girdiği ortaya çıktı.
Cinsel isteksizlik tedavisi
Orgazm sırasında kadın beyninin en son aktif hale gelen bölgesi ise açlık, susuzluk ve yorgunluk gibi hisleri kontrol eden hipotalamus bölgesi olarak belirlendi. Uzmanlar bu araştırmayla birlikte kadınlarda cinsel isteksizlik gibi rahatsızlıkların tedavisi alanında ilerleme kaydedildiğini açıkladı.

Orgazm sırasında beyinde neler olduğunun ilk defa görsel olarak incelendiği araştırmada oldukça ilginç bulgu ve sonuçlara ulaşıldı. Bu bulgular ile cinsel isteksizliğin de tedavi edilebileceği belirtiliyor.ABD’de bulunan Rutgers Üniversitesi’ndeki araştırmada, bir kadının orgazm sırasında beyninde gerçekleşen aktiviteler ilk kez görsel olarak incelendi. Tıp dünyasında büyük ses getiren araştırma için bilim insanları, gönüllü kadınlardan MRI görütünleme cihazının içine girerek kendi kendilerine orgazm olmalarını istedi. Beynin ‘o an’daki hali, saniye saniye kaydedildi.Ortazm esnasında 30 nokta uyarılıyorAraştırmada orgazma ulaşmak üzere olan kadınların sinir sisteminin, acı hissetmeyecek kadar hissizleştiği belirlendi. Bilim insanları; orgazm sırasında duygu, zevk, tatmin ve hafıza bölümleri de dahil olmak üzere kadınların beynindeki 30 noktanın uyarıldığını ortaya çıkardı.Tıp dünyasında büyük yankı uyandıran araştırma için uzmanlar, 8 gönüllü kadından MRI görüntüleme cihazının içine girerek kendi kendilerine orgazm olmalarını istedi. Bu sırada her iki saniyede bir çekilen beyin taramalarında, orgazma ulaşmadan 2 dakika önce, beynin ödül mekanizmasının aktif hale geldiği belirlendi.
Duygu kontrol merkeziOrgazma ulaşmadan saniyeler önce ise beyindeki duyu korteksinin hareketlendiği; orgazm başladıktan sonra da duyguları kontrol eden sigulat korteksi ve ‘insula’nın devreye girdiği ortaya çıktı.Cinsel isteksizlik tedavisiOrgazm sırasında kadın beyninin en son aktif hale gelen bölgesi ise açlık, susuzluk ve yorgunluk gibi hisleri kontrol eden hipotalamus bölgesi olarak belirlendi. Uzmanlar bu araştırmayla birlikte kadınlarda cinsel isteksizlik gibi rahatsızlıkların tedavisi alanında ilerleme kaydedildiğini açıkladı.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.