Boy uzatma ürünlerine kanmayın

“Bu ürünü kullanın, çocuğunuzun boyu uzasın” diyenlerin yalan söylediğini ifade eden uzmanlar, bu tür ürünlerin bilimsellikten uzak ve hiçbir yararı olmayan bitkisel bileşimler olduğunu belirtiyor.
Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada, isminde “uzama” ve “büyüme” ile ilgili ifadeler bulunan ve “gıda takviyesi” adı altında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın izni ile satılan ürünlerin internette, televizyonlarda yoğun reklamının yapıldığına işaret edildi.
Bazı özel kliniklerin, erişkin yaşlarda bile uzama sağladığı iddiasında bulunduğu bitkisel karışımlar önerdiklerinin de saptandığını belirten dernek, birçok kişinin, fiyatı oldukça yüksek olan bu ürünleri kullandığını ve fayda umduğunu belirtti.
Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
“Normal boyda bir kişinin boyunun uzatılmasına gerek olmadığı gibi, besin katkı maddeleri ve ilaçlarla daha fazla uzaması mümkün de değildir.
Büyüme, kemiklerin eklem yerlerinde bulunan büyüme kıkırdakları yardımıyla gerçekleştiğinden ve 18 yaş civarında bu kıkırdaklar kemikleştiğinden büyüme de durur ve kişi erişkin boyuna ulaşmış sayılır.
Bahsi geçen ürünlerin boyu uzattığı iddiası tamamen hayal mahsulüdür. Tamamen bitkisel karışımlardan ibaret ürünlerin boyu uzattığı iddiası, hiçbir bilimsel temele dayanmamaktadır.”

“Bu ürünü kullanın, çocuğunuzun boyu uzasın” diyenlerin yalan söylediğini ifade eden uzmanlar, bu tür ürünlerin bilimsellikten uzak ve hiçbir yararı olmayan bitkisel bileşimler olduğunu belirtiyor.Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada, isminde “uzama” ve “büyüme” ile ilgili ifadeler bulunan ve “gıda takviyesi” adı altında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın izni ile satılan ürünlerin internette, televizyonlarda yoğun reklamının yapıldığına işaret edildi.Bazı özel kliniklerin, erişkin yaşlarda bile uzama sağladığı iddiasında bulunduğu bitkisel karışımlar önerdiklerinin de saptandığını belirten dernek, birçok kişinin, fiyatı oldukça yüksek olan bu ürünleri kullandığını ve fayda umduğunu belirtti.Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
“Normal boyda bir kişinin boyunun uzatılmasına gerek olmadığı gibi, besin katkı maddeleri ve ilaçlarla daha fazla uzaması mümkün de değildir.Büyüme, kemiklerin eklem yerlerinde bulunan büyüme kıkırdakları yardımıyla gerçekleştiğinden ve 18 yaş civarında bu kıkırdaklar kemikleştiğinden büyüme de durur ve kişi erişkin boyuna ulaşmış sayılır.Bahsi geçen ürünlerin boyu uzattığı iddiası tamamen hayal mahsulüdür. Tamamen bitkisel karışımlardan ibaret ürünlerin boyu uzattığı iddiası, hiçbir bilimsel temele dayanmamaktadır.”

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.