Anne Sütü ve Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu, anne sütü ve anne sütünü artırmak için çok önemli önerilerde bulundu.

Anneler genelde biyolojik gerekliliklerden ötürü kendi sütleri azaldığında bilinçsiz bir şekilde yanlış beslenirler. Bu bilinçsiz beslenme sebebiyle belki süt artacaktır ancak besleyici olma özelliği azalabilir. Annelerin sütlerini artırmak amacıyla tahin helvası, beyaz üzüm, dut ve incir gibi doğal besinler tüketip bol bol su içmeleri gerekmektedir.

Anne sütünü artıran bu besinlerin faydaları nelerdir?

İncir, anne sütünün çoğalmasını sağlar. Kış aylarına girerken vücudun direncini artırıp rahatsızlıklara karşı büyük oranda direnç savunma sağlayacaktır.

Beyaz dut / dut kurusu, anne sütünü artırır. Kansızlık oluşumuna iyi gelirken aynı zamanda vücudunuzu kuvvetlendirecektir. Oral bölgeler, bademcik iltihabı, boğaz iltihabı, diş eti rahatsızlıkları, soğuk algınlığı ve öksürük gibi hastalıklar için çok faydalıdır. Ateş düşürücü etkiye sahiptir. Karaciğer için gerekli kuvveti sağlar. Sindirim sistemi ve boşaltım sistemi için faydalıdır. Hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır.

Beyaz üzüm, Yeni anneler için süt artıran özelliktedir. Kalp damar hastalıkları için etkilidir ve daha önce kalp damar rahatsızlığı geçirenler için çok faydalıdır. Ritim bozukluğu için önerilir ve ritim bozukluğu rahatsızlığını önler.

Tahin helvası, anne sütü artmasını sağlar. balgam söker, saç dökülmesi sorununu ortadan kaldırır, sedef hastalığı, egzama gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Balık yediğiniz öğünlerde tükettiğiniz zaman rahatlatıcı etki gösterir.

Dereotu, anne sütü artırmak için tüketmeliniz gereken şifalı bitkiler grubundadır.

Anne sütünün artmasını engelleyen besinler nelerdir?

Anne sütü oluşumunun azalmasını sağlayan besinler nane, nişasta, maydanoz veya içeriğinde nişasta barındıran besinler ve turşu kesinlikle süt artırma düşüncesi ile tüketilmemelidir. Bu besinler aksine, tam tersi bir etki yaratarak anne sütünün azalmasına sebep olacaklardır.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

“Anne Sütü ve Anne Sütünü Artıran Yiyecekler” için bir yorum

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.