Akne Nedir?

Akne, cildin yağ bezlerinin neden olduğu ve sivilcelenmelere neden olan kronik bir hastalıktır. Gençlerin yüzde kırkında şiddetli kistik akne bulunmaktadır. Gözeneklerin kapanması nedeni ile oluşan akne 30′lu yaşlarda da devam edebilir. Hayatı tehdit etmemesine rağmen fiziksel ve duygusal olarak en çok iz bırakan problemlerdendir.

Ergenlik döneminde hareketlenen hormonlar yağ bezlerinin büyümesine ve daha fazla yağ (sebum) üremesine neden olur. Çoğalan yağ miktarı deri hücrelerinde düzensizleşmeye ve topaklanarak gözenekleri kapamaya neden olur. Normalde deride yaşayan bir çeşit bakteri tıkalı gözenekleri işgal ederek iltihaplanmaya sebep verir. Sonuçta iltihaplı bir sivilce gelişir

Kistik akne ağrılı ve sıvı dolu bir yapıdadır. Çevresindeki cilt kırmızı ve mor renkli, iltihaplı görünür. sıkıldığında yara izi ile sonuçlanır. İrin dolu sivilceler öncelikle yüz sonra boyun, sırt, göğüs, kalça ve . omuzlarda yaygındır.

Sivilce oluşumunu tetikleyen nedenler alerjik yiyecekler, ilaç kullanımı, kimyasallara maruz kalma, aşırı sıcak, fast-food tipi beslenme, gözenek tıkayan kozmetik kullanımı, ailede akne geçmişi olması, dar ve sentetik giysiler giyme, adet öncesi dönemde olma, hormonal değişiklikler, hamilelik ve strestir.

Aknelerle ilgili çeşitli söylentiler vardır. Akne bulaşıcı değildir ve çikolata yemek (eğer çikolata alerjisi yoksa) herhangi bir cilt sorununa neden olmaz.

Akneler kistik hal almışsa mutlaka bir doktorla görüşülmelidir. Doktorumuz aknenin tipi ve ilerleme düzeyine göre ağızdan ya da haricen kullanılan ilaçlar tavsiye edecektir. Akne problemi olanlara doğum kontrol hapı kullanılmasının önerilmesi sebum üretimi ve hormon düzeylerini düşürmesidir. Ancak doğum kontrol hapı kullanımı cilt lekeleri, kramp, iç organ hastalıkları ve kanser risklerini arttırmakta olduğundan doktor tavsiyesi olmadan gelişigüzel kullanılmamalıdır.

Akne mücadelesinde beslenmede dikkat edilmesi gereken noktalar: yüksek lif ve esansiyel yağ asitlerinin alınması, yararlı bakteriler içermesi nedeni ile yoğurt tüketiminin arttırılmasıdır. Alerjik besinler tüketilmemeli, bağışıklığı düşürdüğünden şeker tüketiminin azaltılmasıdır. Akne problemi olanalr tüm herkes gibi su tüketimine dikkat etmeli günde en az 10 bardak su içmelidir.

Yüz ılık su ve yumuşak bir temizleyici ile yıkanmalı, sivilceleri tahriş edecek maddeler kullanmamalı ve cilt fırçalama-keseleme gibi işlemlere maruz bırakılmamalıdır. Gözenekleri temizlemek ve dökülen pulları gidermek için gerekirse bir cilt uzmanından yardım istenmelidir. Evde temizlenmek istendiğinde buhar banyosu kullanılmalıdır. Akneleri sıkmak ya da ellemek doku hasarı, iltihabın yayılması ve iz kalmasına neden olacağından kesinlikle dokunulmamalıdır. Su bazlı antialerjik ve gözenekleri kapatmayan kozmetik ürünler kullanılmalıdır.

Aknelerin giderilmesinde rol oynayan maddeler lavanta, papatya ve çay ağacı yağı ve balık yağıdır.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.