Aile sofrası şişmanlatmıyor

Aşırı kilo rahatsızlığı anlamına gelen obezitenin yaygınlaşmasındaki en geçerli sebeplerden bir tanesi de aile yemeklerinin azalması. Akşam yemeğini ailece yemenin hem fizyolojik hem de psikolojik bir çok yararı mevcuttur.

Bazen çok küçük değişiklikler büyük farklılıklar yaratır. Ailenizle beraber yediğiniz yemeklerin artması hem finansal hem de mutluluk açısından sağlığınızda büyük fark yaratır. Yemek yapmaya vaktiniz yok mu? Sorun değil; aile yemekleri düşündüğünüzden daha kolay olur. Peki neden birlikte ailece yemek yemeli? Bunun birçok nedeni var. Aileler zaman, para ve tartışma ortamını kurtarır.

Çocuğun ruhunu besliyor

Aile sofrasında yemek yiyen çocuklar gelenek, değer ve bazı beceriler öğrenir. Daha az davranış bozukluğu olur, okulda ve sınavlarında daha başarılı olurlar. Çocuklar ve yetişkinler ihtiyaçları olan besin öğelerini alırlar. Herkesin yemek zamanı anıları değerlidir.

Pratik akşam yemeği

Haftalık menü oluşturun: Basit ya da detaylı olarak yapın. Yemek yapma ve alışveriş için anahtar bir plan hazırlayın. Her bir aile üyesi için sorun olmasın diye alışverişe bütün aileyi katın.

Bir kere pişirin iki kere yiyin: Mutfaktaki hazırlık sürecini büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Anahtar bileşenleri büyük miktarlar halinde pişirin ve dondurun (kurubaklagiller, tahıllar gibi).

Rafı dolu tutun: Kilerinizi ya da dondurucunuzu konserve edilmiş fasulye, tuna ve meyve, makarna, pirinç dondurulmuş sebze gibi temel yiyecek maddeleri ile doldurun.

Sandviç avantajınızı kullanın: Hiçbir şey bir sandviçten daha çabuk ve sağlıklı olamaz.

Mükemmel bir öğünün sırrı

Tahıllar: Yüksek enerjili karbonhidratlar, her akşam yemeğinde yer almalıdır.

Kırmızı et, balık, tavuk eti ve kuru baklagiller: Yüksek kaliteli proteinler sağlıklı bir öğünde “kas” yaratır.

Sebzeler ve meyveler: Her türlü öğünde verim almak için mükemmeldir.

Süt ürünleri: Bir bardak soğuk, az yağlı süt en iyi tercihtir. Peynir ve yoğurt diğer lezzetli kalsiyum depolarıdır.

Yazar: Selehattin DÖNMEZ
Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.