Adım adım erotizmin ve şehvetin evreleri

Kadınla erkek arasında cinsel duyguların zirveye tırmandığı nokta olan erotik hazzın nasıl oluştuğu hakkında şüphesiz çoğumuzun haberi bile yoktur. İşte adım adım erotizmin ve şehvetin evreleri…
Dr. William Masters ve Virginia Johnson’un, 1950′lerin sonunda seks konusunda yaptıkları araştırmalara kadar, kimse erotik hazzın nasıl meydana geldiğini bilmiyordu. Masters ve Johnson, röportajlar yaparak, fotoğraflar çekerek ve elektronikten yararlanarak yaptıkları incelemeler sonucunda, insanların gerçekleştirdikleri bir cinsel birleşmenin dört evresi olduğunu saptadılar.
Heyecanlanma evresi
Fiziksel veya psikolojik cinsel uyarıma karşılık vererek başlar. Uyarım sonucunda erkeğin cinsel organı sertleşir, kadının vajinası kayganlaşır.
Cinsel ilişki evresi
Heyecan artar, kalp daha hızlı atar, sık sık nefes alınır. Cinsel bölgelerdeki kan damarları şişmeye devam eder. Dişinin klitorisi uyarılmıştır. Uyarılma devam ederse klitoris, çevresindeki sünnet derisinden oluşan başlığının gerisine çekilir. Bu orgazmdan 1,5-2 dakika kadar önce olur. Klitorisin geri çekilmesi ile başlığının altında küçük bir yer açılır. Cinsel ilişki sırasında klitoris, penis, vajinaya girip çıkarken, bu yerde ileri geri hareket eder. Klitorisin sürtünmesi ile cinsel haz doruğa çıkar.
Cinsel organda 8-10 kuvvetli kasılma olur. Bu kasılmalarla dokularda tutulan sıvı serbest kalır ve damarlardaki kan rahatça akar. Böylece dehşetli zevk veren orgazm olayı gerçekleşmiş olur.
Sonuç evresi
Orgazmdan sonra cinsel heyecanın fiziksel belirtileri yavaş yavaş kaybolur. Seks için duygusal bağ kaçınılmaz değildir ama kesinlikle olağan karşılanır. Dünyanın hiçbir toplumunda devamlı bir cinsel karmaşıklık yoktur. Devam eden ilişkiler tercih edilir. Trobrian Adaları’ndaki ilkel toplumda bile, gençler büyüdükçe, cinsel beraberliklerin daha uzun süreli ve düzenli olduğu görülmüştür.
Cinsel zevk, ailenin kurulmasında gerçekten yardımcı bir faktördür. Ama acaba tek eşlilik, yani bir kadın bir erkek, cinsel ihtirası tam olarak doyurabilir mi? Cinsel çeşitlilik için doğal bir ihtiras var mıdır? Her zaman olduğu gibi bu sorunun da iki cephesi vardır. Seks konusu temel alındığında savaş berabere biter.

Kadınla erkek arasında cinsel duyguların zirveye tırmandığı nokta olan erotik hazzın nasıl oluştuğu hakkında şüphesiz çoğumuzun haberi bile yoktur. İşte adım adım erotizmin ve şehvetin evreleri…Dr. William Masters ve Virginia Johnson’un, 1950′lerin sonunda seks konusunda yaptıkları araştırmalara kadar, kimse erotik hazzın nasıl meydana geldiğini bilmiyordu. Masters ve Johnson, röportajlar yaparak, fotoğraflar çekerek ve elektronikten yararlanarak yaptıkları incelemeler sonucunda, insanların gerçekleştirdikleri bir cinsel birleşmenin dört evresi olduğunu saptadılar.Heyecanlanma evresiFiziksel veya psikolojik cinsel uyarıma karşılık vererek başlar. Uyarım sonucunda erkeğin cinsel organı sertleşir, kadının vajinası kayganlaşır.Cinsel ilişki evresi
Heyecan artar, kalp daha hızlı atar, sık sık nefes alınır. Cinsel bölgelerdeki kan damarları şişmeye devam eder. Dişinin klitorisi uyarılmıştır. Uyarılma devam ederse klitoris, çevresindeki sünnet derisinden oluşan başlığının gerisine çekilir. Bu orgazmdan 1,5-2 dakika kadar önce olur. Klitorisin geri çekilmesi ile başlığının altında küçük bir yer açılır. Cinsel ilişki sırasında klitoris, penis, vajinaya girip çıkarken, bu yerde ileri geri hareket eder. Klitorisin sürtünmesi ile cinsel haz doruğa çıkar.Cinsel organda 8-10 kuvvetli kasılma olur. Bu kasılmalarla dokularda tutulan sıvı serbest kalır ve damarlardaki kan rahatça akar. Böylece dehşetli zevk veren orgazm olayı gerçekleşmiş olur.Sonuç evresiOrgazmdan sonra cinsel heyecanın fiziksel belirtileri yavaş yavaş kaybolur. Seks için duygusal bağ kaçınılmaz değildir ama kesinlikle olağan karşılanır. Dünyanın hiçbir toplumunda devamlı bir cinsel karmaşıklık yoktur. Devam eden ilişkiler tercih edilir. Trobrian Adaları’ndaki ilkel toplumda bile, gençler büyüdükçe, cinsel beraberliklerin daha uzun süreli ve düzenli olduğu görülmüştür.Cinsel zevk, ailenin kurulmasında gerçekten yardımcı bir faktördür. Ama acaba tek eşlilik, yani bir kadın bir erkek, cinsel ihtirası tam olarak doyurabilir mi? Cinsel çeşitlilik için doğal bir ihtiras var mıdır? Her zaman olduğu gibi bu sorunun da iki cephesi vardır. Seks konusu temel alındığında savaş berabere biter.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.