Adet sancısını ve gerginliğini en aza indirin

Kadınların adet (regl) dönemlerinde sıklıkla karşılaştıkları gerginlik ve ağrıların doğru beslenme ile aşılabileceği bildiriliyor. Uzmanlar, bol sebze ve meyve tüketen kadınlarda regl öncesi gerginlik, sancı ve ağrılarının en aza indiğini belirtiyor.
Kadınlarda Premenstrüel Tansiyon(regl öncesi gerginlik-PMT) ve beslenme ilişkisi konusunda araştırmalar yapan Dr. Guy Abraham’a göre, PMT’nin çok sayıda belirtisi bulunuyor. Bu belirtilerden bazıları, “yağlı cilt, akne, şiddet duygusu, anksiyete, sinirlilik, değişken ruh durumları, şişmanlama, ellerin-ayakların şişmesi, göğüslerde gerginlik ve duyarlılık, karın şişmesi, baş ağrısı, tatlı yeme özlemi, iştahın artması, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, baygınlık, ağlama, uykusuzluk” şeklinde sıralanıyor.
Dr. Abraham’a göre, PMT besin eksikliği bulunan kadınlarda daha sıklıkla görülüyor. Özellikle bol sebze ve meyve yiyen kadınlarda PMT’nin daha az görüldüğünü dile getiren Abraham, PMT’li kadınlara beslenmeleri için şu önerilerde bulunuyor:
– Çay, kahve, çikolata, kolalı içecekler ve içinde kafein bulunan ilaçlar uykusuzluk, titreme ve göğüs semptomlarını azdırabilirler.
– Tuzdan kaçının. Çok miktarda tuz yemek bedende sıvı tutulmasını sağlayarak göğüste duyarlılığı artırabilir.
– Yağlı gıdalardan uzak durun.
– Düzgün aralıklarla azar azar yemek yiyin, bitkisel ürünleri tercih edin.
– Arıtılmış şeker, tuz, kırmızı et ile süt ve süt ürünlerini azaltın. Alkol kullanmayın.
– Ana protein kaynağı olarak balık, tavuk, zarı çıkarılmamış tahıl ve baklagiller tüketin.
– Sigarayı azaltın ya da tamamen bırakın. Daha çok lifli gıdalar tercih edin.
– Yiyecek veya tatlı özlemi duyduğunuzda fındık, fıstık, ceviz vb., yağlı tohumlar, bezelye, fasulye, mercimek ve yumurtayı tercih edin.
– Düzenli aralıklarla açık havada beden hareketleri yapmak, stresi azaltmak, önemli kararları da bu süreçte ertelemenin yapılması gerekenler arasında sıralanıyor.

Kadınların adet (regl) dönemlerinde sıklıkla karşılaştıkları gerginlik ve ağrıların doğru beslenme ile aşılabileceği bildiriliyor. Uzmanlar, bol sebze ve meyve tüketen kadınlarda regl öncesi gerginlik, sancı ve ağrılarının en aza indiğini belirtiyor.Kadınlarda Premenstrüel Tansiyon(regl öncesi gerginlik-PMT) ve beslenme ilişkisi konusunda araştırmalar yapan Dr. Guy Abraham’a göre, PMT’nin çok sayıda belirtisi bulunuyor. Bu belirtilerden bazıları, “yağlı cilt, akne, şiddet duygusu, anksiyete, sinirlilik, değişken ruh durumları, şişmanlama, ellerin-ayakların şişmesi, göğüslerde gerginlik ve duyarlılık, karın şişmesi, baş ağrısı, tatlı yeme özlemi, iştahın artması, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, baygınlık, ağlama, uykusuzluk” şeklinde sıralanıyor.Dr. Abraham’a göre, PMT besin eksikliği bulunan kadınlarda daha sıklıkla görülüyor. Özellikle bol sebze ve meyve yiyen kadınlarda PMT’nin daha az görüldüğünü dile getiren Abraham, PMT’li kadınlara beslenmeleri için şu önerilerde bulunuyor:- Çay, kahve, çikolata, kolalı içecekler ve içinde kafein bulunan ilaçlar uykusuzluk, titreme ve göğüs semptomlarını azdırabilirler.- Tuzdan kaçının. Çok miktarda tuz yemek bedende sıvı tutulmasını sağlayarak göğüste duyarlılığı artırabilir.- Yağlı gıdalardan uzak durun.
– Düzgün aralıklarla azar azar yemek yiyin, bitkisel ürünleri tercih edin.- Arıtılmış şeker, tuz, kırmızı et ile süt ve süt ürünlerini azaltın. Alkol kullanmayın.- Ana protein kaynağı olarak balık, tavuk, zarı çıkarılmamış tahıl ve baklagiller tüketin.- Sigarayı azaltın ya da tamamen bırakın. Daha çok lifli gıdalar tercih edin.- Yiyecek veya tatlı özlemi duyduğunuzda fındık, fıstık, ceviz vb., yağlı tohumlar, bezelye, fasulye, mercimek ve yumurtayı tercih edin.- Düzenli aralıklarla açık havada beden hareketleri yapmak, stresi azaltmak, önemli kararları da bu süreçte ertelemenin yapılması gerekenler arasında sıralanıyor.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.