Adet öncesi ağrı ve rahatsızlıkları önleme yolları

Premenstrüel sendrom olarak tanıdığımız adet dönemi öncesindeki gerginlik, karın ve baş ağrısı, huzursuzluk, iştah artması şeklinde ortaya çıkan çeşitli şikâyetleri beslenmenize dikkat ederek önleyebilirsiniz.
Adet öncesi döneminde meydana gelen şikâyetler her kadının ortak problemidir. Vücudun hormon değişikliklerine gösterdiği tepkinin sonucu olarak ortaya çıkan bu sorunları fiziksel, psikolojik ve beslenmeyle ilgili olmak üzere üç ana grupta toplamak mümkün.
Her kadının adet öncesi dönemde yaşadığı hormon dengesizliklerine verdiği tepkiler farklı şekilde gerçekleşiyor; çünkü hormon aktivitesi stres ve beslenmeden önemli ölçüde etkileniyor.
Üretilen hormonlar kadınların hem duygularına hem de davranışına yansıyor. Uzmanlar, adet öncesi şikâyetlerini ortadan kaldırmak için kadınların beslenmelerine dikkat etmesi gerektiğini vurguluyor.
Hafif bir kahvaltıyla güne başlamak, günde mutlaka bir bardak süt içmek, kızartmalardan ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmak, çok tuzlu beslenmemek, bol sebze ve meyve tüketmek özellikle yapılması gerekenler arasında yer alıyor.
Gün boyunca alınan içeceklere de dikkat etmek önem taşıyor. Adet öncesi dönemde şikâyetleri artırdığından dolayı kafein ve kafeinli içecekler uzmanlar tarafından önerilmiyor. Bu yüzden çay, kahve, kola ve kolalı içecekleri az miktarda tüketmeye ve bunun yerine bol su içmeye özen göstermekte fayda var.

Premenstrüel sendrom olarak tanıdığımız adet dönemi öncesindeki gerginlik, karın ve baş ağrısı, huzursuzluk, iştah artması şeklinde ortaya çıkan çeşitli şikâyetleri beslenmenize dikkat ederek önleyebilirsiniz.Adet öncesi döneminde meydana gelen şikâyetler her kadının ortak problemidir. Vücudun hormon değişikliklerine gösterdiği tepkinin sonucu olarak ortaya çıkan bu sorunları fiziksel, psikolojik ve beslenmeyle ilgili olmak üzere üç ana grupta toplamak mümkün.Her kadının adet öncesi dönemde yaşadığı hormon dengesizliklerine verdiği tepkiler farklı şekilde gerçekleşiyor; çünkü hormon aktivitesi stres ve beslenmeden önemli ölçüde etkileniyor.
Üretilen hormonlar kadınların hem duygularına hem de davranışına yansıyor. Uzmanlar, adet öncesi şikâyetlerini ortadan kaldırmak için kadınların beslenmelerine dikkat etmesi gerektiğini vurguluyor.Hafif bir kahvaltıyla güne başlamak, günde mutlaka bir bardak süt içmek, kızartmalardan ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmak, çok tuzlu beslenmemek, bol sebze ve meyve tüketmek özellikle yapılması gerekenler arasında yer alıyor.Gün boyunca alınan içeceklere de dikkat etmek önem taşıyor. Adet öncesi dönemde şikâyetleri artırdığından dolayı kafein ve kafeinli içecekler uzmanlar tarafından önerilmiyor. Bu yüzden çay, kahve, kola ve kolalı içecekleri az miktarda tüketmeye ve bunun yerine bol su içmeye özen göstermekte fayda var.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.