Açık büfe diyetiyle bir haftada incelin

Yaz geldi ve tatil hazırlıkları başladı. Özellikle açık büfe otellerde yemek alışkanlığınız değişebilir. Bunun önüne geçerek açık büfe tuzağına düşmeden kilo vermeniz mümkündür. Yemek yiyeceğiniz restoranda yapacağınız yemek seçimleriyle fazla kilolara elveda deyin.

Sağlık dolu bir yaşam için aylardır yapılmakta olan diyetler tatilde açık büfelerde bozuluyor. Onca emeğin boşa çıkaran, üstelik bir de sağlığın bozulmasına sebebiyete veren bu durumu tersine çevirmek elbette mümkün. Restoranlarda yapacağınız doğru yemek seçimleri hem kilo verme hızınızı artıracak hem de sağlığınızı koruyacak. Bu amaçla tatile giden okuyucularımız için bir rehber hazırladım. Önerilerime dikkat ederseniz hem ruhuzu hem de bedeninizi yenilemiş olarak evinize dönersiniz.

Açık büfe restoranlarda dikkat edilmesi gerekenler

  • Neler yiyeceğinize karar verin, büfeden alın ve masanıza dönün.
  • Yemeklerinizi alıp masanıza oturduktan sonra, neler alabileceğinizin hesabını yapmayın. Herşey bol miktarda büfelerde olabilir. Ama siz beklide tabağınızdakilerle doyabileceksiniz.
  • Tatlı tabağına ana yemek koyun. tabak ne kadar büyürse, o kadar fazla kalori alacağınızı unutmayın.
  • Tabağınızı 4 eşit parçaya ayırın. Tabağın her bölmesine farklı besin gruplarını yerleştirin. Birinci bölümde süt-yoğurt grubu, ikinci bölümde et grubu, ikinci bölümde ekmek-tahıl grubu ve dördüncü bölümde sebze-meyve grubu yer almalıdır. Tabağınıza önce salata ve zeytinyağlılardan koyun. Daha sonra et çeşitlerinden küçük porsiyonlar alın.
  • Büfede uzunca bir tur atın. Yemekleri almadan önce büfeleri gezerek almak istediklerinize karar verin. Ne alacağınızı bilmeden almaya başlarsanız, büfenin sonuna kadar tabağına gerekli gereksiz birçok yiyecek koymanız olası olacaktır.
  • Doyma hissine ulaşmak için yavaş yiyin, uzun uzun çiğneyin.
  • İnsan beyni 20 dakika sonrasında doygunluk hissine ulaşır. Bu nedenle yemeklerinizi yavaş ve arkadaşlarınızla sohbet ederek yemeğe gayret edin.
  • Bedava alkol tuzağına düşmeyin. Normal yaşantınızda haftada 1 kez alkol almanıza karşın, nasıl olsa bedava düşüncesiyle her öğün alkollü içecek içme düşüncesinden vazgeçin. Eğer her öğün alkol alacaksanız 1 kadeh kırmızı şarap veya light bira tercih edin.
  • Doygunluk hissettiğiniz anda yemek yemeyi kesin. Tabağınızdakileri bitirme dürtüsünden kurtulun. Doyduğunuzu anladığınız andan itibaren masadan kalkıp mekanı terk edin.

Bu uygulamaları yapmanız durumunda eminim açık büfeler sizin için tehlike oluşturmayacaktır.

Yazar: Selehattin DÖNMEZ
Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.