0 grubu kadınları hamile kalmakta zorlanıyor

Tedavi gören kadınların kan gruplarını inceleyen araştırmacılar, 0 (sıfır) grubundaki kadınların hamile kalmakta daha fazla zorlanabileceğini söylüyor.
Kan grubu 0 olan kadınların yumurta sayısının daha az ve yumurta kalitesinin daha düşük olduğu söyleniyor.
Yale Üniversitesi’nden ve New York’ta bulunan Albert Einstein Tıp Fakültesi’nden ekiplerin ortaklaşa yürüttüğü araştırmada yaş ortalaması 35 olan yaklaşık 560 kadın incelendi.
Kadınlardan alınan kan numunelerinde, belli başlı doğurganlık ölçütlerinden biri olan kabul edilen FSH hormonunun yoğunluğuna bakıldı.
Kandaki FSH hormonu 10 derecenin üzerinde kaydedilen kadınlar hamile kalmakta daha zorlanıyor. Yüksek miktara FSH hormonu, yumurta sayısının azaldığına işaret ediyor.
Araştırmacılar, kan grubu 0 olan kadınlarda yüksek seviyede FSH hormonuna rastlanması olasılığının diğer kan gruplarından iki kat daha fazla olduğunu söylüyor.
Öte yandan kan grubu A olan kadınlarda ise FSH hormonunun kayda değer miktarda düşük seyrettiği görüldü.
Fakat Denver kentinde bir tıp konferansında sonuçları açıklanan araştırmada, doğurganlığın pek çok farklı etmene dayandığı ve sadece kan grubuyla ilişkilendirilemeyeceği vurgulandı.

Tedavi gören kadınların kan gruplarını inceleyen araştırmacılar, 0 (sıfır) grubundaki kadınların hamile kalmakta daha fazla zorlanabileceğini söylüyor.Kan grubu 0 olan kadınların yumurta sayısının daha az ve yumurta kalitesinin daha düşük olduğu söyleniyor.Yale Üniversitesi’nden ve New York’ta bulunan Albert Einstein Tıp Fakültesi’nden ekiplerin ortaklaşa yürüttüğü araştırmada yaş ortalaması 35 olan yaklaşık 560 kadın incelendi.Kadınlardan alınan kan numunelerinde, belli başlı doğurganlık ölçütlerinden biri olan kabul edilen FSH hormonunun yoğunluğuna bakıldı.
Kandaki FSH hormonu 10 derecenin üzerinde kaydedilen kadınlar hamile kalmakta daha zorlanıyor. Yüksek miktara FSH hormonu, yumurta sayısının azaldığına işaret ediyor.Araştırmacılar, kan grubu 0 olan kadınlarda yüksek seviyede FSH hormonuna rastlanması olasılığının diğer kan gruplarından iki kat daha fazla olduğunu söylüyor.Öte yandan kan grubu A olan kadınlarda ise FSH hormonunun kayda değer miktarda düşük seyrettiği görüldü.Fakat Denver kentinde bir tıp konferansında sonuçları açıklanan araştırmada, doğurganlığın pek çok farklı etmene dayandığı ve sadece kan grubuyla ilişkilendirilemeyeceği vurgulandı.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın
Twitter Facebook Google+

Bir cevap yazın

You have to agree to the comment policy.