Potasyumun Faydaları ve Yararları Nelerdir? İçinde Potasyum Bulunan Besinler

Argan Yağı Nedir? Sivilce için Argan Yağı Limonun Bilinmeyen Yararları Ender Saraç Sarımsak Çayı İle Zayıflama Havuçun Yararları Nelerdir? Kırmızı Pancar Suyunun Faydaları/Yararları Nelerdir?

Potasyum kendi vücudumuz için hayati değeri olan minerallerden biridir. Hücre içerisinde ve dışarısında sıvı ve mineral dengesine yardımcı olarak kan basıncının düzenlenmesinde önemli rol oynar.

Kaslarımızın kasılmasına yardımcıdır. Kalp ritmi için hayati önem taşıyan bir mineraldir. Böbreklerimiz vücutta sodyum – potasyum dengesini sağlamaktadır.

Vücuttaki su dengesinin sağlanması için yardımcıdır ve besinlerin hücrelerin içine geçişini kolaylaştırmaktadır. Potasyum minerali vücudumuzda her gün tüketilir ve tekrar doldurulur. Sinir sistemi ve beyne oksijenin taşınması , kasların sağlıklı kalması , karaciğerin korunması , pekliğin giderilmesi için çok önemlidir.

Yeterli miktardan fazla alınması, tansiyonu yükseltir. Yazın bronzlaşmak için güneşlenirken ter ile birlikte potasyum kaybederiz. Kalori almadan kaybettiğimiz potasyumu yerine koymak için şimdi potasyum efervesan tabletler kullanılabilir.

Potasyum Eksikliği

Potasyum eksikliği yorgunluk, kabızlık, bacak krampları ve kalp ritmi bozuklukları, zihin karışıklığı, baş ağrısı, letarji, güç kaybı, iştahsızlık, mide bulantısı ve halsizlik gibi rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

İçinde Potasyum Bulunan Besinler

Lahana, brokoli, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler, sarımsak, zeytin, portakal suyu, balık, patates, muz, incir, avokado, kayısı, hurma, badem, fındık ve süt ürünleri bol miktarda potasyum içeren besinler arasında yeralmaktadır.


Etiketler: , , , , ,

Potasyumun Faydaları ve Yararları Nelerdir? İçinde Potasyum Bulunan Besinler yazısı 25 Mayıs 2011 Tarihinde Şifalı Bitkiler kategorisinde yayınlanmıştır.

Yorumlar

1 Yorum yapılmış "Potasyumun Faydaları ve Yararları Nelerdir? İçinde Potasyum Bulunan Besinler"

  1. cihat yavuz demişki 18 Ekim 11 16:26 

    merhaba herşeyde potasyum var. biz hanği besinleri tüketelimki
    potasyum oranı düşsün…birde kreatenin nasıl düşer hangi besinleri tüketmeli.şimdiden sabırsızlıkla cevaplarınızı bekliyurum.teşekürler.