Yaz Nezlesini Önemseyin

Kulak Kanaması Nedenleri ve İlk Yardım Soğuk Kış Günlerinde Nasıl Beslenmeliyiz? Kalp Krizi Nedir, Kalp Krizinin Nedenleri Nelerdir? Göz Kanlanması Nedenleri, Tedavisi Aile sofrası şişmanlatmıyor

Doktorlar, yaz dönemine girerken özellikle ilkbahar aylarında çoğalan polenler sebebi ile alerjik astım hastalarını, dikkatli olmaları hususunda uyarıyor.

Bahar alerjisi, yaz gribi veya saman nezlesi olarak da adlandırılan alerjik rinit; bireylerin hassas oldukları alerjenler ile teması sonucunda ortaya çıkan ve bir hayli fazla kişiyi etkileyen bir hastalıktır. Genellikle burun iltihabı belirtilerinin bulunduğu hastaların önemli bir bölümünde; alerjik astım, konjonktivit ve deri hastalıkları da görülmektedir. Alerjik rinitin başlıca belirtileri; burunda kaşıntı, tıkanıklık, akıntı, hapşırma, kuru öksürük ve boğaz kaşıntısıdır.

Başta polenler olmak üzere; küf mantarları, çeşitli gıdalar (yumurta, çilek, balık… vb.), ev tozu, kedi ve köpek gibi hayvan tüyleri ve çeşitli kimyasallar da hastalığa davetiye çıkarabilmektedir. Alerjik riniti olan bireylerde; sinüzit, kulak rahatsızlıkları ve geniz eti büyümesine de fazlaca rastlanmaktadır.


Etiketler: , , , , , , , ,

Yaz Nezlesini Önemseyin yazısı 31 Mart 2011 Tarihinde Genel Sağlık kategorisinde yayınlanmıştır.

Yorumlar