Kulak Kanaması Nedenleri ve İlk Yardım

Soğuk Kış Günlerinde Nasıl Beslenmeliyiz? Kalp Krizi Nedir, Kalp Krizinin Nedenleri Nelerdir? Göz Kanlanması Nedenleri, Tedavisi Aile sofrası şişmanlatmıyor

Kulak zarı insan anatomisinin hassas dokularındandır ki şiddeti az olsa bile darbelerden kolayca etkilenebilir ve bu durum kulak kanamasına neden olabilir. Kulak kanamasının aslında pek önemi yoktur. Çünkü kanamalar kısa sürede durur. Ancak kulak zarının hasar görmesi durumunda kulakta ağrı hissi ve duyma güçlüğü veya kaybı oluşabilir. Genel olarak çocuklarda genizle kulak arasındaki östaki borusu yetişkinlere oranla daha kısa olduğundan basit bir nezle bile orta kulak iltihabina neden olabilir. Bu orta kulak iltihabı neticesinde kulak kanaması olabilir.

Bazı durumlarda kulak kanamasının sebebi bir yırtılmadan kaynaklı olmayabilir. Kulak kirinin temizlenmemesi sonucu orta kulağa baskı yapılır. Bu baskı bir süre sonra kendini temizlemek için kanayabilir. Fakat siz yinede herhangi bir kulak kanaması durumunda her ihtimale karşı bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz. Çünkü insan sağlığı ihmale gelmez.

Kulak Ağırısı ve Kulak Kanaması Tedavisi Kulak Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak ağrısı gün içerisinde şiddetlenmişse, duyma duyunuzda kayıp varsa ve bu acıların sonrasında kulakta kanama olmuşsa, kulak kanamasından sonra da ağrısı kaybolmuş ise kulak zarında bir yırtılma oluşmuş olması ihtimaller arasındadır. En yakın sağlık kuruluşuna müracaat ederek kulak probleminizi ileterek çözüm yolu arayabilirsiniz.

Fakat acı şiddetli değilse , sadece kulak çınlaması olmuşsa; saki ve sessiz bir ortamda, uzun süreli olarak dinlenmek çok iyi gelecektir.

Kulak Kanamasında Yapılacak İlk Yardım

 • Öncekilik kulak kanaması geçiren hasta veya yaralı sakinleştirilir ve endişeleri giderilir,
 • Hafif bir kulak kanaması olduysa; kulak temiz bir bezle temizlenir,
 • Oluşan kanama ciddi ise, kulağı tıkamadan temiz bezlerle kapanır,
 • Hastanın bilinci yerinde ise hareket ettirmeden sırt üstü yatırılır, bilinçsiz ise kanayan kulak üzerine yan yatırılır,
 • Kulak kanaması, kan kusma, anüs, üreme organlarından gelen kanamalarda ise hasta veya yaralı kanama örnekleri ile derhal uzman bir doktora sevk edilir. Herhangi bir göz kanlanması mevcut ise bu yazıyı inceleyebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , ,

Kulak Kanaması Nedenleri ve İlk Yardım yazısı 8 Mart 2012 Tarihinde Genel Sağlık kategorisinde yayınlanmıştır.

Yorumlar

5 Yorum yapılmış "Kulak Kanaması Nedenleri ve İlk Yardım"

 1. özgür demişki 08 Mart 12 10:00 

  kulagimdan kan geldi ne yapmam lazim bu dr nin veridigi damla yuzunden oldu (

 2. sibel demişki 08 Mart 12 10:00 

  sabah kulagım agrıyordu öylen kulagımdan kan geldi akşamda bogazım agrıyordu bu nedir acaba bilgi verirseniz iyi olur

 3. sinanod demişki 08 Mart 12 10:00 

  durduk yere kulağım feçi sekilde ağrımaya başladı..doktora gittim igne vurdu ve hep ile damla verdi ertesi gün kulak burun boğaz doktoruna gittiğim bu sefer kan gelmeye başladı oda hap ve damla verdi..kulağım çınlıo ve az duyuyor..bu daha ne kadar sürecek..

 4. jalegezer demişki 08 Mart 12 10:01 

  merhaba;
  sabah uyurken kulağımda önce hafif bir çınlama ile uyandım daha sonra küçük bir miktar sıvı geldiğini hissettim gelen sıvı kandı. sebebi neler olabilir acaba.

 5. Esma demişki 24 Ocak 17 14:56 

  Arkadaşlar benim kardeşim kulağına kulak çöpü soktu ama çok girmemiş hafif bir kanama oldu bisey olmuşmudur agrısıda yok