Acil servislerden vezne kaldırılıyor

Kulak Kanaması Nedenleri ve İlk Yardım Soğuk Kış Günlerinde Nasıl Beslenmeliyiz? Kalp Krizi Nedir, Kalp Krizinin Nedenleri Nelerdir? Göz Kanlanması Nedenleri, Tedavisi Aile sofrası şişmanlatmıyor
Acil servislerdeki veznelerde hastalara senet imzalatılıp para tahsilâtı yapıldığını tespit eden Sağlık Bakanlığı yetkilileri çareyi acil servislerden veznelerin kaldırılmasında buldu…
Bazı hastaneler de son dönemde acil servisler girişine konulan ve “230 lira ver, muayene ol” diye anılan uygulama Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakanlık dün yayınladığı genelgeyle 81 ile talimat göndererek acil servislerdeki veznelerin kaldırılmasını istedi.
Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden Müsteşar Nihat Tosun imzalı genelgede, Başbakanlık genelgesi gereği, tüm hastanelerin, sosyal güvencesi olsun veya olmasın, acil servislerine müracaat eden hastalara, öncelikle ve ön şartsız olarak tedavi sağlanması gerektiği hatırlatıldı.
Hizmet bedelinin ancak acil müdahale sağlandıktan sonra yapılacağı, ama buna karşın hastalardan tahsilat yapıldığı belirtilen genelgede şu bilgiler yer aldı:
- Acil servislerdeki vezneler kaldırılacak ve bu alanlar, ihtiyaçlar doğrultusunda düzenlenerek hastaların kullanımına tahsis edilecektir. Vezne işlemleri için ayrıca personel görevlendirilmeyecektir.
- Ücretli hastalar adına tahakkuk ettirilen faturaların bedelinin kurumun faturalar üzerinde belirtilen banka hesabına yatırılması sağlanacak.
- Hastaların kendisinden veya refakatçilerinden refakatçi ücreti talep edilmeyecek, sosyal güvencesi olan hastaların refakat ücretleri faturalarda gösterilecektir.
Herkes şikâyetçi
Özel hastaneler, acil müdahale gerektirmeyen hastaların bile acil servise gelerek ücretsiz tedavi olmak istemesinden yakınırken bazı vatandaşlarda durumlarının acil olmasına rağmen hastanelerin kendilerinden ücret talep etmesinden şikâyetçi.
Birçok hastane, bu kargaşayı gidermek için hangi hastanın acil müdahaleye ihtiyacı olduğuna, hangisinin olmadığına karar vermesi için, “kapı doktoru ” görevlendirdi. Bu doktorun verdiği karar doğrultusunda hasta, gördüğü tedavi karşılığında ücret ödüyor ya da ödemiyor.
Başbakanlık genelgesinde “acil hasta” tanımı şöyle yapılıyor: “Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri beklenmeyen durumlarda oluşan sağlık sorunları, hayati tehlikesi olabilecek durumlar.”

Acil servislerdeki veznelerde hastalara senet imzalatılıp para tahsilâtı yapıldığını tespit eden Sağlık Bakanlığı yetkilileri çareyi acil servislerden veznelerin kaldırılmasında buldu…Bazı hastaneler de son dönemde acil servisler girişine konulan ve “230 lira ver, muayene ol” diye anılan uygulama Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakanlık dün yayınladığı genelgeyle 81 ile talimat göndererek acil servislerdeki veznelerin kaldırılmasını istedi.Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden Müsteşar Nihat Tosun imzalı genelgede, Başbakanlık genelgesi gereği, tüm hastanelerin, sosyal güvencesi olsun veya olmasın, acil servislerine müracaat eden hastalara, öncelikle ve ön şartsız olarak tedavi sağlanması gerektiği hatırlatıldı.Hizmet bedelinin ancak acil müdahale sağlandıktan sonra yapılacağı, ama buna karşın hastalardan tahsilat yapıldığı belirtilen genelgede şu bilgiler yer aldı:- Acil servislerdeki vezneler kaldırılacak ve bu alanlar, ihtiyaçlar doğrultusunda düzenlenerek hastaların kullanımına tahsis edilecektir. Vezne işlemleri için ayrıca personel görevlendirilmeyecektir.- Ücretli hastalar adına tahakkuk ettirilen faturaların bedelinin kurumun faturalar üzerinde belirtilen banka hesabına yatırılması sağlanacak.
- Hastaların kendisinden veya refakatçilerinden refakatçi ücreti talep edilmeyecek, sosyal güvencesi olan hastaların refakat ücretleri faturalarda gösterilecektir.Herkes şikâyetçiÖzel hastaneler, acil müdahale gerektirmeyen hastaların bile acil servise gelerek ücretsiz tedavi olmak istemesinden yakınırken bazı vatandaşlarda durumlarının acil olmasına rağmen hastanelerin kendilerinden ücret talep etmesinden şikâyetçi.Birçok hastane, bu kargaşayı gidermek için hangi hastanın acil müdahaleye ihtiyacı olduğuna, hangisinin olmadığına karar vermesi için, “kapı doktoru ” görevlendirdi. Bu doktorun verdiği karar doğrultusunda hasta, gördüğü tedavi karşılığında ücret ödüyor ya da ödemiyor.Başbakanlık genelgesinde “acil hasta” tanımı şöyle yapılıyor: “Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri beklenmeyen durumlarda oluşan sağlık sorunları, hayati tehlikesi olabilecek durumlar.”


Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Acil servislerden vezne kaldırılıyor yazısı 19 Şubat 2011 Tarihinde Genel Sağlık kategorisinde yayınlanmıştır.

Yorumlar