Omega-3 Diş Sağlığı İçin de Gerekli

Dişlere Yararlı ve Zararlı Gıdalar Diş Eti İltihabının Nedenleri Çocukların dişleri neden çürür? Diş Taşı, Tartar Temizliği Diş ve Dişetlerine Zarar Verir Mi? Diş Taşı Oluşumu ve Diş Taşı Temizliği

Harvard Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı araştırmada Omega-3 yağ asitlerinden zengin beslenmenin dişeti hastalıklarından koruduğu belirlendi. Omega-3 yağ asitlerinin en önemli kaynakları balık ve yağlarıdır.

Şiddetli sayılan diş hastalıklarından olan periodontitis, diş etlerinde yerleşen bakterilerin iltihaplara neden olması ve ileri aşamalarda diş ve kemik kaybına neden olan bir sorundur. Omega-3 yağ asitleri periodontitisi engelleyen iltihap giderici bir maddedir.

Omega-3 yağ asidinin diş eti hastalıklarına karşı koruyucu olması nedeni ile diş macunlarına nasıl eklenebileceği konusunda denemeler yapıldığı söyleniyor.

Vücutta görülen iltihapların diş ve diş eti hastalıklarının en önemli nedeni olduğu belirtiliyor. Tip 2 diyabet diş hastalıklarına yakalanma riskini 7 kat arttırırken, bu oran kalp hastalıklarında 10 kat olarak biliniyor. Omega-3 bu hastalıklara karşı riski azaltması ile de diş sağlığını koruyor. Omega yağ asitleri diş ve diş eti hastalıklarını %22 oranında azaltıyor.

Diş uzmanları ağzımıza soktuğumuz herşeye dikkat etmemiz gerektiğini söylerken haftada iki öğün ton, somon ya da uskumru gibi balıkların tüketilmesini öneriyor


Etiketler: , , , , , ,

Omega-3 Diş Sağlığı İçin de Gerekli yazısı 26 Şubat 2011 Tarihinde Ağız ve Diş Sağlığı kategorisinde yayınlanmıştır.

Yorumlar