Dişlere Yararlı ve Zararlı Gıdalar

Diş Eti İltihabının Nedenleri Çocukların dişleri neden çürür? Diş Taşı, Tartar Temizliği Diş ve Dişetlerine Zarar Verir Mi? Diş Taşı Oluşumu ve Diş Taşı Temizliği

Sağlıklı beslenme iyi ve sağlıklı yaşamanın olmazsa olmazı. Beslenirken aynı anda bu durumun dişlerimize de etkisi olduğunu biliyorsunuz. Ancak bazı tükettiğimiz gıdaların özellikle dişlerimize faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

İşte dişe yararlı yiyeceklerden bazıları; Elma, armut, kereviz, havuç, karnabahar, çilek gibi meyve ve sebzeler içeriklerindeki doğal liflerin tükürükle birleşmesi neticesinde doğal olarak dişleri temizler ve bakterilerin yok olmasını sağlar. Bazı gıdalar ise, bu durumunun tam aksine etki gösterir ve dişlerin hızla lekelenmesine neden olur.

Dişe zararlı yiyecekler; Kahve, çay, yaban mersini, frenküzümü, turunçgil suları, gazlı içeçekler ve kırmızı şarap dişler üzerinde leke kalmasına neden olur. Özetleyecek olursak eğer bir yiyecek tişörtünüzü lekeliyorsa, dişlerinizi de lekeler ve bu durum da kalıcı olarak dişlerimizin sararmasına sebep olabilir.


Etiketler: , , , ,

Dişlere Yararlı ve Zararlı Gıdalar yazısı 25 Temmuz 2011 Tarihinde Ağız ve Diş Sağlığı kategorisinde yayınlanmıştır.

Yorumlar