Diş Taşı Oluşumu ve Diş Taşı Temizliği

Dişlere Yararlı ve Zararlı Gıdalar Diş Eti İltihabının Nedenleri Çocukların dişleri neden çürür? Diş Taşı, Tartar Temizliği Diş ve Dişetlerine Zarar Verir Mi?

Diş taşları, dişlerin üzerinde, ağız içerisinde bünyesinde yer alan mikropların da etkisiyle oldukça seri bir şekilde ağızdan uzaklaştırılamayacak bir duruma gelirler. Bu sayede en geç iki günde yerlerini sağlamlaştıran diş taşları, kişinin kendi imkanları ile yok edilemeyecek bir yapıya bürünür. Bu yüzden kişinin bu oluşum ardından kesinlikle bir uzman hekime başvurması gerekir.

Uzman hekimler tarafından farklı uygulamalar dahilinde dişlerden uzaklaştırılan diş taşları, özellikle kazım işlemleri ile yok edilmektedir. Ancak bu yöntemin biraz ağrılı geçtiği ve yoğun şekilde kanama oluşturduğu söylenmektedir. Bu yüzden oluşan diş taşlarının belirli bir dönemden sonra dişler üzerinden yok edilmesi zor bir sürece girmektedir.

Diş taşlarının oluşmasından önce yapılması gerekenlerin ihmal edilmemesi halinde diş taşı oluşumum pek de mümkün değildir. Ancak ihmal söz konusu olduğuna zor bir sürecin başladığını rahatça söyleyebiliriz. Bu yüzden oluşumlardan önce gereken önlemlerin alınması yeterli olmaktadır.

Eğer diş taşı ve tartar oluşumuna maruz kalmak istemiyorsanız bunun öncesinde birtakım diş macunları veya diş solüsyonları ile önlem alabilir ve sonrasında istenmeyen durumlarla karşı karşıya gelmemiş olursunuz.


Etiketler: , , , , ,

Diş Taşı Oluşumu ve Diş Taşı Temizliği yazısı 14 Nisan 2011 Tarihinde Ağız ve Diş Sağlığı kategorisinde yayınlanmıştır.

Yorumlar

1 Yorum yapılmış "Diş Taşı Oluşumu ve Diş Taşı Temizliği"

  1. kral demişki 16 Haziran 11 13:52 

    Diş taşını önleyecek bitkisel bir bakım var mı?